29.01.2024 EKO AKTIVNI I ZDRAVI

PROJEKAT: ❤️‍🩹🏃 „EKO AKTIVNI I ZDRAVI“ 🏃❤️‍🩹
Radionica: „Lična higijena, reproduktivno i mentalno zdravlje“
25.1.2024
Izvještaj o radionici
Na radionici „Lična higijena, reproduktivno i mentalno zdravlje“ koju vodi nevladina organizacija Eko centar „Delfin“ prisustvovali su svi učenici VIII i IX razreda, kao i učenici koji su uključeni u ovaj projekat. Takođe je prisustvovala direktorica naše škole Petra Ćetković, članica Eko odbora naše škole učiteljica Desanka Tričkovska i razredne starješine: nastavnica engleskog jezika Vesna Popović, nastavnica CSBH jezika i književnosti Tatijana Došljak, nastavnica italijanskog jezika Tijana Marović i naravno ispred Eko centra „Delfin“ Zarko Radulović i njegov i naš gost poznat, uvaženi pedijatar u Domu zdravlja doktor Vladimir Dedović.
Prva tema na kojoj je doktor Dedović pričao je reproduktivno zdravlje. Reproduktivni organi kod djevojčica i kod dječaka se mijenjaju sve dok ne postanu odrasli ljudi. Doktor Dedović iznio svoje stručno znanje, dao nam savjet i preporuke kako se nositi sa tim. Lična higijena sam naziv nam kaže da je to nešto lično i samo za sebe i ne treba dijeliti sa drugima. To su lične stvari preko kojih se mogu prenositi zarazna oboljenja. Da bismo spriječili širenja različitih oboljenja mi moramo da brinemo o svojoj ličnoj higijeni. Tema mentalno zdravlje, doktor nam je pričao o jednoj novoj bolesti, a to je „Ekranizacija“. Bolest koja čini dijete zavisno od ekrana. Doktori preporučuju da ekrane ne koriste djeca prije spavanje i što manje vrijemena u toku dana da provedu na istim jer nijesu zdravi za mentalni razvoj djeteta.Učenici su opušteno postavljali pitanja vezana za temu. Doktor je na svako pitanje imao adekvatan odgovor. Sve je išlo u tom pravcu da djeca nauče puno novih znanja i da brinu više o svom zdravlju.