DANI NAUKE I INOVACIJA U KOTORU

Učenici viših razreda Osnovne škole “Ivo Visin” imali su priliku da dana 29.09.2023.godine posjete festival “Dani nauke i inovacija” u Kotoru.
Ovogodišnji Dani nauke nudili su bogat program savremene tehnologije i ogledne nauke. Učenici od šestog do devetog razreda, uz pratnju nastavnice matematike, na samom početku obišli su Kreativni hub, u kojem su imali priliku da pogledaju veliki broj raznih eksperimenata, radionica, igrica, kvizova i drugih sadržaja iz različitih oblasti nauke. Učenici su najprije uspjeli da kroz hemijske eksperimente upoznaju sastave hemijskih jedinjenja. Takođe, da prisustvuju raznim ogledima iz oblasti biologije i fizike. Jednaku pažnju su im privukle i interesantne radionice koje promovišu održivo upravljanje otpadom kroz kreativnost. Uz pomoć VR tehnologije imali su priliku da zavire u svijet delfina i morskih sisavaca , da istraže morske dubine i saznaju kako da zaštite morske stanovnike. Učenici su rado vrjeme provodili u oblasti IT tehnologija i platformi, koje su im prezentovali programeri kroz igrice, zagonetke i izazove, u kojima mogu unaprijediti svoje vještine programiranja na zabavan i interaktivan način.
Za kraj posjete, učenici su obišli Pomorski fakultet, gdje su se na kratkoj prezentaciji upoznali sa osnovama iz oblasti nautike, brodomašinstva i pomorske elektrotehnike. Takođe, na zabavan i veoma uzbudljiv način, svi učenici su učestvovali u simulaciji broda, navigaciji, određivali poziciju broda, osjetili njegovo kretanje u prostoru i kako se brod ponaša u različitim vremenskim uslovima. Djeca su mogla osjetiti kako bi sve to izgledalo u stvarnosti.
Sa ovim je završena posjeta naših učenika, koji nose veoma lijepe utiske, uzbuđenje, kao i nova iskustva, u kojima su vidjeli da nauka može biti vrlo zabavna i zanimljiva.
Učenici nižih razreda dana 30.09.2023. god. bili su posjetioci Dana nauke i inovacija u Kotoru. Sa velikim interesovanjem da saznaju nešto novo, učenici su željno iščekivali obilazak Kreativnog haba (prostorije starog zatvora). Tu su započeli svoje putovanje kroz novo znanje.
Veliki broj aktivnosti uz izloženi sadržaj: demonstraciju inovativnih tehnologija, 3D printera, 3D skenera, dronova velikog formata, robota, VR naočara, eksperimenata vezanih za more i morski svijet kao i još mnogo toga podstaklo je učenike na nov način razmišljanja.
Putovanje su nastavili ka Pomorskom fakultetu. Kroz uvodnu priču ljubaznih domaćina i gledanje kratkog filma o istorijatu i radu fakulteta učenici su shvatili značaj ove institucije za naše pomorce. U prostoru gdje je smješten simulator za navigaciju djeca su se oprobala u ,,vožnji broda”, snalaženju na elektronskoj karti, instrukcijama na radaru, isprobavanju opreme za spašavanje na moru. Tokom ove posjete postavljali su mnoga pitanja veoma prijatnim i stručnim asistentima koji su bili naši domaćini na oba mjesta.
Ovo putovanje kroz znanje ostavilo je snažan utisak na naše učenike i probudilo želju za upoznavanje novih naučnih dostignuća.

Predmetni nastavnik: Bojana Bulatović