OBILJEŽAVANJE DANA ZDRAVLJA U OPŠTOJ BOLNICI KOTOR

Živimo u svijetu gdje svakodnevno zaboravljamo na drugog,na brigu za drugog i često zaboravimo da posmatramo etičkim očima sve oko sebe…Uvijek se pozivamo na etiku,empatiju,zajedništvo…A koliko nas zapravo živi tako?!Da uradimo nešto što se ne tiče nekog našeg dobrog druga,drugarice,rođaka,nego sasvim običnog i nepoznatog čovjeka?!Da živimo zarobljeni u sopstvenim svjetovima,da ne saznajemo i ne pokušavamo odškrinuti vrata tuđeg,sve je češća pojava…Ali u našoj malenoj školi,to nije slučaj. Naši učenici imaju dovoljno razvijenu svijest o brizi drugog. Povodom obilježavanja Dana zdravlja,naši učenici su posjetili Opštu bolnicu u Kotoru.
U pratnji svojih nastavnika Milke Crepulje i nastavnika Dejana Krunića,kao i direktorice Petre Ćetković,djeca su zakoračila u bolnicu,gdje nas je dočekalo nasmijano i gostoprimljivo lice glavne sestre, Snježane Balić. Ona nas je sprovela u Urgentni centar,koji je opremljen po evropskim standardima. Tamo su djeca imala priliku da posjete prostorije i vide aparate poput EKG,imali su priliku da vide koliko se brzo i ozbiljno pristupa svakom pacijentu. Zatim nas je glavna sestra sprovela do ambulante za transfuziju krvi. Imali smo priliku da vidimo i čujemo koliko se ta dragocjena tečnost čuva,način na koji se vodi računa o njoj…Djeca su bila željna saznanja,pa smo nastavili dalje do rentgena.
Za ovaj dan su sa nestrpljenjem čekali naši učenici,jer slušajući svoje drugare koji su prošle godine posjetili bolnicu,poželjelo ih je dosta i ove godine da ide,a mi smo se trudili da provedemo djecu koja nisu bila. Prepuni utisaka,otišli smo na Interno odjeljenje. Tamo nas je dočekao dr Kumburović,koji je svojim radom postao prepoznatljiv u svakom dijelu Crne Gore i šire. Sa pravom smo uvidjeli da rukovodi bolnicom čovjek koji neumorno radi i koji postavlja uvijek ljestvicu više. Iz usta uvaženog doktora Kumburovića smo dosta čuli pohvala i za naš rad i posebno nam se zahvalio što ove naše posjete već počinju da budu tradicija. Kakva bi bila posjeta,a da nijesmo ponijeli poklone?! Zato smo i na to mislili.
Za dr Kumburovića je specijalno izrađena kuća od kamena i drveta,koja simbolizuje staru Prčanjsku kuću,koju je izradila naša učenica šestog razreda, Sofija Rizoniko. Doktor nije krio oduševljenje i mnogo nam se zahvalio. Bolesnicima koji leže na internom odeljenju smo ponijeli korpe sa voćem i slatkišima i potrudili smo se svi zajedno, da im makar ovaj dan bude drugačiji od ostalih. Bilo je nasmijanih lica,zadovoljnih,jer u ovako malim bićima vidjeli su nadu da ovaj svijet je bolji nego što izgleda i da i dalje ima onih koji žele da budu podrška drugome, i u dobru,i u zlu. Na Internom odeljenju su učenici imali prilike da čuju kako se radi test opterećenja. Postavljali su pitanja,imali su povratnu informaciju i ono važno,mnogo toga smo naučili,a što je još i bitnije,saosjećali smo se sa problemom svakog pacijenta koji je bio na odeljenju.
Poslije Internog odjeljenja,glavna sestra nas je sprovela na Odjeljenje za pedijatriju. Mnogima od djece su poznata lica medicinskih sestara i doktorki koje su nas tamo dočekale. Uvažena dr Jadranka Tripović,pulmolog i pedijatar i dr Tatjana Kijac,nisu krile oduševljenje što smo došli i njih da posjetimo. Imali smo priliku i veliku čast da vidimo novo odjeljenje koje nije još u funkciji. Porazgovarali smo sa uvaženim doktorkama,postavljali pitanja…Nasmijano došli i nasmijano pošli od njih.
Naš doprinos povodom Dana zdravlja je ovoliki,trudili smo se da dva sata se posvetimo priči o zdravlju,bolestima,da vidimo pacijente i što je mnogo bitnije,učimo se svakodnevno empatiji i etici. Tako rastemo i sazrijevamo. Pokušavamo biti bolji,najbolji…Pokušajte svi! Lako je!