Radionica: Kulturna baština Kotora (lokacija-stari grad, turistički vodič-Kim Paunović )
Realizacija praktične obuke-Planinarenje (lokacija-Špiljari, PK Vjeverice-Marjan Šantić)
OŠ “Ivo Visin“-Prčanj
Kao što je već i najavljeno samim projektom, koji nosi naziv ,,Eko aktivni i zdravi“,bez sumnje se nastavila i druga radionica i aktivnosti u tom svijetlu,a to je da nas samo povezuju zdravlje,rekreacija,sve u cilju dobijanja što kvalitetnijeg i sadržajnijeg života.
Ovaj dan su upotpunila djeca,zbog kojih sve ovo i postoji,njih 12 iz različitih razreda od petog do devetog razreda,zatim učiteljica Desanka Tričkovska i vaspitač Savka Tešović.Ispred organizacije „Eko Delfin“,koja je i glavni pokretač ove priče,bila je Ljilja Radunović,koja je nesebično davala svoje znanje i volju,kako bismo u potpunosti se predali aktivnostima koje čine naš život boljim,tj.zdravijim i energičnijim.
Grupa učenika je krenula organizovanim prevozom iz Prčnja. Ispred kapije starog grada Kotora,sačekali su nas Ljilja i njen kolega Žarko,koji su nam podijelili lanč pakete.Odmah smo imali čast da upoznamo i drugu djecu iz škole“Savo Ilić“ iz Kotora,kao i njihove učiteljice i nastavnice.Ovo predivno sunčano i vjetrovito jutro u Kotoru nam je uljepšala i divna Kim Paunović,turistički vodič,koja nam je istorijski predstavila grad Kotor. Stari grad Kotor je opasan zidinama koje se protežu do vrha brda,bez prekidanja u bilo kojem trenutku.Od Kim smo čuli tog jutra da postoje tri kapije,tj.ulaska u grad-južna vrata ili vrata od Gurdića,sjeverna vrata ili vrata od rijeke i glavna gradska vrata,vrata od mora. Sa glavne kapije dolazimo do glavnog gradskog trga koji se zove Trg od oružja,jer se na tom trgu nalazila oružarnica u kojoj se čuvalo oružje. Pored njega se nalazi Providorova palata iz 16.vijeka sa balkonom dužine 55m. Djeca su sa velikom znatiželjom postavljala pitanja Kim. Na trgu imamo i Stub srama,što je turistički vodič i objasnio zašto baš taj naziv,i uz njega imamo sat kulu iz 1602.godine.
Sljedeći trg je trg od brašna,jer se na njemu prodavalo brašno.Nakon ovog trga,dolazimo do katedrale Svetog Tripuna i istoimenog trga,gdje se nalazi palata iz 1166.godine i ona je bila najznačajniji religijski objekat u okolini,s obzirom da je tada bilo većinsko stanovništvo katoličke vjeroispovjesti. Međutim,kako je stanovništvo raslo,tako je i dobilo više vjeroispovjesti,pa osim katolika,bilo je i pravoslavaca.Prva crkva izgrađena za pravoslavni živalj je crkva Svetog Luke iz 1195.godine. Zatim,imamo i crkvu Svetog Nikole,koja je izgrađena početkom 20.vijeka.
Pored sjeverne kapije nalazi se trg od drva,koji mještani sada nazivaju trg od mačaka. Imali smo priliku da hranimo mačke i fografišemo sve to,uz ogromno radovanje djece. Od Kim smo saznali da je najznačajniji objekat na ovom trgu crkva Blažene Ozane i iza nje se nalazi glavni ulaz ka vrhu tvrdjave ,Sveti Ivan ili San Đovani.
Došlo je vrijeme rastanka sa Kim koja nas je upoznala sa istorijatom ovog predivnog grada. Vrata ka drugoj avanturi nam je otvorio ni manje ni više,nego naš poznati planinar,koji po drugi put ide na Himalaje,a to je Marjan Šantić. Dao nam je par savjeta kako da se ponašamo prilkom planinarenja i upoznao nas je sa novom lokacijom,a to su Špiljari. Djeca i nastavnici su sa velikim oduševljenjem krenuli kamenim stazama,uz koje smo sve više odmicali i kako smo odmicali,zaliv nam se činio sve većim i ljepšim. Od Marijana smo saznali da je to naselje koje je nekada brojilo 8 stanovnika i kako je to zbilja kameni dragulj koji čeka bolja vremena. Selo ispod vjekovnih zidina,uz malo adrenalina,prolazeći povijeni,nailazili smo na puškarnice i utvrdjenja.Uz stalne pauze smo saznali od Marjana koje životinjske vrste naseljavaju ovo selo.Iako smo bili umorni,interesovao nas je cilj i došli smo do njega,a to je krajnja odrednica ovog izleta,mala crkva,Gospa od zdravlja. Saznali smo kada je izgradjena i priuštilli kratki odmor,gdje smo se pripremali za povratak.
Nesumnjivo da je ovo jedan od ljepših pogleda u Crnoj Gori,sudar krša i mora,surovosti prirode i civilizacije grada…Mi željno iščekujemo drugu avanturu.